تبلیغات
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
تفتا

   بالاخره بعد از مدتها تلاش تونستم پایان نامه رو دفاع کنم و مقطع ارشد رو به سلامتی به پایان برسونم. چکیده پایان نامه رو در قسمت زیر مشاهده می کنید.

    پژوهش حاضر تحت عنوان سیاست دولت ایلخانی در ارتباط با نهاد علم انجام گرفته است. ایلخانان که پس از حملات هولناک مغولان قدرت را در ایران به دست گرفتند توانستند با بهره گیری از افراد توانمند و دانشمند در رأس امور ویرانیهای ابتدای قرن هفتم را جبران نمایند و حکومتی مقتدر تشکیل دهند. ایلخانان که قومی بی دانش و بی بهره از فرهنگ بودند، حفظ قدرت و ادامه‌ی آن را در بهره گیری از عناصر ایرانی دیدند و با حمایت از علما و بهره گیری از مشورت آنان، ساخت مراکز علمی و احیاء مراکز از بین رفته و همچنین حمایت از نویسندگان آثار علمی گامهای سودمندی در جهت پیشرفت و احیاء نهاد علم برداشتند. در این رساله سعی بر آن شده است تا سیاست و رفتار دولت ایلخانی در ارتباط با نهاد علم و مولفه های آن از جمله علما، مراکز علمی، آثار علمی و نظام تعلیم بررسی شود. در این رساله نشان داده ایم که ایلخانان بر خلاف مغولان اهل ویرانی و خرابی نبودند و با حمایت هایی که از نهاد علم انجام دادند توانستند این نهاد تأثیرگذار را بعد از حملات مغول احیاء نمایند.

     این پژوهش که به شیوه توصیفی- تحلیلی و با روش تاریخی انجام شده است در صدد نشان دادن سیاست دولت ایلخانی در ارتباط با نهاد علم است و با تکیه بر منابع کتابخانه ای و نرم افزاری به این موضوع پرداخته شده است.

کلید واژه: ایلخانان، نهاد علم، سیاست علمی، عالمان، مراکز علمی، آثار علمی

 
طبقه بندی: فرهنگ و تمدن اسلامی،
برچسب ها: ایلخانی، تمدن، نهاد علم، فرهنگ و تمدن، کارشناسی ارشد،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 1392/06/27 توسط حامد محمدی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ