تبلیغات
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
تفتا

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا) مرکز پژوهشی میراث مکتوب، هشتاد و چهارمین نشست خود را با عنوان رونمایی از کتاب «اخبار ولاه خراسان» ابو علی حسین بن احمد، ابو الحسین علی بن احمد، ابو العباس احمد بن الحسین (قرن سوم و چهارم هجری) با پژوهش و بازسازی محمدعلی کاظم بیکی، چهارشنبه 2 آذرماه، در مجتمع باغ زیبا تهران برگزار کرد که با استقبال خوب اساتید، محققان، دانش‌پژوهان و دانشجویان همراه شد.


تاریخ محلی موسوم به اخبار ولاه خراسان به زبان عربی (تألیف سده 3ـ4 ه.ق) به بازنگری اطلاعات راجع به سلامیان، معرفی او و ویژگی‌های تاریخ نگاری‌اش اختصاص دارد. هدف اصلی این کتاب بررسی شکلی و محتوایی اخبار ولاه خراسان است که تا کنون نسخه‌ای از آن یافت نشده و همچنین تأثیرش در آثار مؤلفان ادوار بعد را به تصویر می‌كشد.

بنا بر منقولات مستند از اخبار ولاه، این کتاب رویدادهای خراسان را تا حدود 344 هجری قمری در بر می‌گرفت اما این بدان مفهوم نیست که همه این اثر به خامه یک نویسنده بوده و یا آن که کتاب رویدادهای محلی خراسان را تا پایان عمر مؤلف در بر می‌گرفت.

بر اساس آگاهی‌های موجود، اخبار ولاه را باید حاصل کار دو نسل از خاندان سلامی دانست که خاستگاهش خوار از توابع بیهق بود. کار تألیف این کتاب به وسیله ادیبی موسوم به ابوالحسین علی بن احمد سلامی (وفات 300 ه.ق) آغاز شد.

اثر وی رویدادهای خراسان را تا حدود 289 ه.ق پوشش می‌داد و او کتاب خود را با هدف آشناسازی اهل خراسان با علت وقوع رویدادهای تاریخی و نیز با نقش خراسانی‌ها در تحولات قرون اولیه اسلامی نگاشت، هرچند که موضوع اثرش اخبار والیان آن ایالت بود.

کار او را برادرش ابوعلی حسین بن احمد سلامی ادامه داد که او نیز از ادبای عصر خویش بود. وی در تشکیلات دیوانی در نیشابور به کتابت اشتغال داشت و به دبیری سپهسالاران امیر نصر و امیر نوح سامانی از جمله ابوعلی چغانی رسید. ذیل ابوعلی حسین سلامی که آن هم اخبار ولاه خراسان نام داشت، وقایع را تا 344 ه.ق در بر می‌گرفت.

سومین مورخ خاندان سلامی، ابوالعباس احمد بن حسین بن احمد، در شمار اصحاب حدیث بود. بر اساس شواهد موجود، وی کتاب عم خود ابوالحسین علی بن احمد را تلخیص و تهذیب کرد و آن را تاریخ ولاه خراسان نام نهاد.


طبقه بندی: فرهنگ و تمدن اسلامی،
ارسال در تاریخ یکشنبه 1390/09/6 توسط حامد محمدی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ