تبلیغات
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
مطالعات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
تفتا

با سلام و احترام

با عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، دوستان عزیز مطلب جالبی بر روی سایت خبرگزاری حوزه نوشته شده بود که خدمت شما دوستان به صورت یک پست عرضه می کنم.

ماه رمضان ماه میهمانی خداست و این عبارت رسا و زیبا، آنچنان شگرف و سترگ است که در عظمت این ماه، بس!

اما رویدادهای تاریخی مهم و خطیری هم در این ماه عزیز رخ داده و گستره ای قابل تأمل را در فراخنای این وسعت الهی پدید آورده است.

وقایعی تلخ و شیرین که طعم ترد این ماه عزیز را به تبلور فراز و فرودهای خلقت انسان ملحق نموده و در مرور افت و خیزهای آن می توان آینه عبرت را به مصاف دیدة بینا کشاند و نشاند.

از مرگ و جنگ و عهد و معراج گرفته تا رحلت تاریخ مظلومیت از فرق شکافته خلاصه خدا علی مرتضی(ع).

رمضان ماه رویدادهای سترگ تاریخی است در بستری از خوف و رجا و تلخ و شیرین روزگار نخستین.

ماه نامه های اهل کوفه برای حسین(ع) و رحلت خدیجه کبری ام المومنین،ماه مراسم عقد اخوت و ولادت امام مجتبی(ع)، ماه معراج و جنگ بدر، ماه فتح مکه و غزوه تبوک؛ و بالاخره ماه شهادت اول مظلوم عالم امیرالمومنین(ع).

به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان خبرگزاری حوزه بخشی از رویدادهای این ماه عزیر را تقدیم می کند.

* رخدادهای اولین روز ماه خدا

مرگ مروان

در این روز در سال 65 ه‍ مروان بن حكم در سن 81 سالگى در دمشق به دركات جحیم شتافت ، و مدت خلافت او 9 ماه بود.

مروان پسر حكم بن ابى العاص بود و به ((وزغ بن وزغ )) ملقب گردیده بود. او و پدرش مورد لعن پیامبر (صلى الله علیه و آله ) واقع شدند، حتى عایشه به مروان گفت : شهادت مى دهم كه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) پدرت را لعن كرد در حالی‌كه تو در صلب او بودى .

* جنگ تبوك

در اول ماه رمضان سال 9 ه‍ جنگ تبوك به وقوع پیوست ( این جنگ را فاضحه نیز مى گویند، زیرا منافقین مدینه و كسانى كه قصد كشتن پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را در عقبه داشتند رسوا و مفتضح شدند.

به لشكرى كه در این جنگ شركت ((جیش العسره )) مى گویند، زیرا در سختى و زحمت فراوان ، با اینكه ایام جمع آورى محصول بود به جنگ رفتند.

وفات حضرت نفیسه (علیها السلام )

در این روز در سال 208 ه‍ زاهده عابده حضرت نفیسه خاتون (علیها السلام ) دختر حسن بن زید بن حسن بن على بن ابى طالب (علیهم السلام ) در مصر وفات كرد.

شوهر آن حضرت اسحاق مؤ تمن پسر حضرت صادق (علیه السلام ) بوده ، و از طرف مادر منتسب به آقا قمر بنى هاشم (علیه السلام ) است.

حضرت نفیسه (علیها السلام ) براى خود قبرى كنده بود و پیوسته در آن قبر نماز مى خواند و ختم قرآن مى نمود.

سوم

رحلت شیخ مفید

رحلت فقیه متکلم محمد بن محمد بن النعمان معروف به شیخ مفید .

شیخ مفید در بغداد وفات یافت و به واسطه علو و جایگاه علمی او شیعه و سنی برای او گریستد.

چهارم

مرگ زیاد بن ابیه

زیاد بن ابیه در سال 53 ه‍ در كوفه به هلاكت رسید. او مشهور به زیاد بن ابیه ، زیاد بن امه ، زیاد بن عبید، و زیاد بن سمیه است ؛ و چون پدر زیاد از كثرت معلوم نبود به او زیاد بن ابیه مى گفتند.

دهم

1. آمدن نامه هاى اهل كوفه براى امام حسین (علیه السلام )

در سال 60 ه‍ جمعى از كوفیان نامه هاى مردم كوفه را براى امام حسین (علیه السلام ) آوردند(602). كه از جمله نام سلیمان بن صرد و مسیب بن نجبه و رفاعه بن شداد بجلى و حبیب بن مظاهر و جمعى از شیعیان آن حضرت در آنها بود، كه توسط عبد الله بن مسمع همدانى و عبد الله بن وال خدمت امام (علیه السلام ) آورده شد.

2. وفات حضرت خدیجه (علیها السلام )

در این روز حضرت خدیجه كبرى (علیها السلام ) از دنیا رحلت فرمودند(603). این قول بنابر نقل 45 روز بعد از رحلت جناب ابوطالب (علیه السلام ) است.

آن حضرت نخستین همسر پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بود، و تا خدیجه (صلى الله علیه و آله ) زنده بود نبى گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله ) همسرى اختیار نفرمود. سبقت به اسلام و خدمات او به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) زیاده از آن است كه ذكر شود. در فضیلت آن حضرت همین بس ‍ كه والده مكرمه حضرت صدیقه طاهره (علیها السلام ) است ، و همه ذرارى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) به ایشان منتهى مى شوند(606).

دوازدهم

مراسم عقد اخوت

در این روز در سال اول هجرت رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله ) بین اصحاب خود عقد اخوت بست و امیر المؤ منین (علیه السلام ) را برادر خود گردانید(609).

سیزدهم

مرگ حجاج ثقفى

در سال 95 ه‍ در چنین روزى ظالم سفاك پلید حجاج بن یوسف ثقفى به هلاكت رسید. او در زمان ولید بن عبد الملك در شهر واسط با مرض آكله در شكمش به درك واصل شد.

عده زیادى از دوستان و شیعیان امیر المؤ منین (علیه السلام ) را شهید كرد، از جمله كمیل بن زیاد نخعى (612)، قنبر غلام امیر المؤ منن (علیه السلام )(613)، و...را می توان نام برد.

پانزدهم

1. ولادت امام حسن مجتبى (علیه السلام )

شب نیمه ماه رمضان سال سوم ه‍ دومنین امام شیعیان حضرت ابو محمد حسن بن على بن ابى طالب (علیه السلام ) در شهر مدینه به دنیا آمد(619).

القاب آن حضرت : سید، سبط، امنى ، حجت ، بر، نقى ، زكى ، مجتبى ، زاهد

هفدهم

1. معراج پیامبر

معرج پیامبر (صلى الله وعلیه و آله ) پنج سال بعد از بعثت در چنین روزى واقع شده (624)، و آیه سبحان الذى اسرى بعبده لیلا من المسجد الحرام الى المسجد القصى ...(625)، در این باره نازل شده است .

2. جنگ بدر

در روز جمعه در سال دوم هجرت جنگ بدر كبرى به وقوع پیوست (631) تعداد مسلمانان 313 نفر و تعداد شهداى آنان 9 تا 14 نفر، و تعداد كفار 950 نفر بود. مقتولین كفار 70 نفر بودند و 70 نفر را هم مسلمانان اسیر گرفتند.

در این جنگ ابوجهل نیز كشته شد(633). ابوجهل هشام بن مغیره مخزومى از دشمنان سر سخت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بود. او با اینكه نامش ‍ هشام بود ولى از فرط بدجنسى و زشت سیرتى به اءبى جهل مكنى شد.

3قتل عایشه

در شب 17 ماه رمضان در سال 58 ه‍ در مدینه ، عایشه دختر ابوبكر به دست معاویه كشته شد.

واقعه جمل و كشته شدن حدود بیست هزار نفر از مسلمین از كارهاى معروف اوست (639).

نوزدهم

ضربت خوردن امیر المؤ منین (علیه السلام )

در 19 ماه رمضان سال 40 ه‍ در نماز صبح در مسجد كوفه با شمشیرى مسموم به دست ناپاك ابن ملجم منافق بر فرق مبارك امیر المؤ منین (علیه السلام ) ضربت وارد شد.

در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح ، امیر المؤ منین (علیه السلام ) وارد مسجد شد و مشغول نماز شد. هنگامى كه در ركعت اول سر از سجده برداشت شبیب بر آن حضرت حمله ور شد، ولى شمشیرش خطا كرد. بلافاصله ابن ملجم لعنه الله حمله كرد و شمشیر او فرق مبارك آن حضرت را شكافت و محاسن شریفش به خون فرق مباركش خضاب شد، و صداى مباركش بلند شد: بسم الله و بالله و على مله رسول الله ، فزت و رب الكعبه .

صداى جبرئیل بلند شد: تهدمت والله اركان الهدى و انطمست اعلام التقى و انفصمت العروه الوثقى ، قتل ابن عم المصطفى ، قتل الوصى المجتبى ، قتل على المرتضى ، قتل اشقى الاشقیاء.

بیستم

1. فتح مكه

در سال 8 ه‍ فتح مكه واقع شد. در این فتح بزرگ تعداد مسلمانان 12 هزار نفر، و شهدا 2 نفر بودند. علت شهادت آن دو این بود كه همراه لشكر نبودند و از آخر مكه وارد شده بودند، و لذا مورد هجوم قرار گرفته شهید شدند(646).

در این روز امیر المؤ منین (علیه السلام ) به امر مبارك خاتم الانبیاء (صلى الله علیه و آله )، براى شكستن بتهایى كه در كعبه بود، پاى مبارك خود را بر كتف شریفش اشرف مخلوقات نهاد(647).

بیست‌ویکم

1. شهادت امیر المؤ منین (علیه السلام )

امام المتقین امیر المؤ منین (علیه السلام ) در شب بیست و یكم ماه رمضان مقارن طلوع فجر به شهادت رسید، در حالى كه از سن مبارك حضرتش 63 سال گذشته بود(651). در بیستم ماه رمضان اثرات سم در پاهاى مبارك امیر المؤ منین (علیه السلام ) ظاهر شد و پاهاى مبارك ورم كرد(652). در شب بیست و یكم اثر زهر بر بدن مبارك امیر المؤ منین (علیه السلام ) بسیار شد. حضرت فرزندان و اهل بیت خود را جمع كرد و با آنها وداع نمود و وصیت هاى خود را فرمود. در آن شب هر چه خوردنى و آشامیدنى آوردند تناول نفرمود، ولبهاى مباركش به ذكر خدا حركت مى كرد، و مانند مروارید عرق از پیشانى نازنینش مى ریخت و با دست مبارك خود آن را بر طرف مى كرد.

بیعت با امام مجتبى (علیه السلام )

در این روز مردم پس از شهادت امیر المؤ منى (علیه السلام ) با امام حسن (علیه السلام ) بیعت كردند.

قتل ابن ملجم

هر چند برخی معتقدند ابن ملجم ملعون 27 رمضان به درک واصل شد، اما عده‌ای از مورخان نقل کرده‌اند در روز بیست‌ویکم ابن ملجم با یك ضربت شمشیر به جهنم فرستاده شد.

بیست‌وسوم

نزول قرآن

شب نزول قرآن است و به قولى در شب 24 ماه رمضان بوده است.

بیست‌وچهارم

مرگ ابولهب

در این روز و به قولى در 25 ماه رمضان ابولهب به درك واصل شد.

روزهای پایانی

دعاى باران توسط پیامبر (صلى الله علیه و آله )

در ماه رمضان سال ششم هجرى قحطى شدیدى در مدینه رخ داد، كه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) طلب باران كردند و باران آمد.

 

یا علی التماس عا
طبقه بندی: تاریخ اسلام،
ارسال در تاریخ جمعه 1391/04/30 توسط حامد محمدی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ